اگرچه راه‌های برقراری ارتباط متعدد و مختلف هستند اما زبان به‌عنوان راحت‌ترین و پیشرفته‌ترین ابزار ارتباطی مطرح‌شده است. بعد از وقوع انقلاب صنعتی و گسترش ارتباط بین‌المللی اهمیت یادگیری یک‌زبان مشترک پررنگ‌تر شد و این زبان انگلیسی بود که در میان زبان‌های دیگر توانست عنوان Lingua franca یا همان زبان مشترک بین افرادی که زبان اول متفاوت دارند را یدک بکشد.

امروزه زبان انگلیسی در فعالیت‌های مالی، تجاری، آموزشی، پژوهشی و علمی سراسر جهان به‌عنوان ابزار اصلی انتقال مفاهیم به کار گرفته می‌شود، انگلیسی، زبان‌اصلی در 53 کشور و بین 380 میلیون نفر در سراسر دنیا است؛ و بنا بر آمارها تعداد افرادی که انگلیسی را در سطوح مختلف می‌دانند تا 1 میلیارد نفر نیز می‌رسد.
بسیاری از زبان آموزان و افراد جامعه به دنبال یادگیری زبان در سریع‌ترین زمان ممکن و با روش‌های روز هستند اما آنچه مطرح می‌شود این است که به اعتقاد زبان شناسان، زبان یک مهارت است که برای یادگیری آن باید تمرین زیادی کرد. ازآنجاکه فرایند یادگیری زبان بسیار کند است، این تمرین باید متناوب، مستمر و طولانی باشد. آنچه گاها در کلاس‌های زبان و در بین زبان آموزان رایج است وقفه‌های بسیاری است که زبان آموزان در فرآیند یادگیری مواجه می‌شوند این بدان معنا است که اغلب زبان آموزان پس از مدتی مطالعه خسته شده و به خود استراحت چندهفته‌ای یا چندماهه می‌دهند که این امر در فرایند یادگیری تأثیر منفی می‌گذارد. طولانی بودن یعنی این تناوب و استمرار باید تا مدت‌ها ادامه پیدا کند. به‌عبارت‌دیگر، زبان‌آموز نباید انتظار داشته باشد که در مدت کوتاهی، مثلاً چند هفته یا حتی چند ماه، همه توقعات زبانی‌اش برآورده شود.

شما زمانی می‌توانید به یک‌زبان مسلط شوید که به درک کاملی از مهارت‌های چهارگانه زبانی رسیده باشید (صحبت کردن، گوش دادن، نوشتن، خواندن) بنابراین تا رسیدن به این مرحله به نکات زیر توجه فرمایید:

  1.  یادگیری به‌صورت سطح‌بندی شده باشد این یعنی شما در ابتدای کار از متون ساده آغاز می‌کنید و بر مبنای گذر زمان ورودی‌ها را سخت‌تر و پیچیده‌تر می‌کنید.
  2. برای یادگیری از فرهنگ لغت‌های تک‌زبانه استفاده کنید چراکه معنا و مفهوم لغات در دو زبان همیشه یکسان نیست. برای مثال حمام عمومی در فارسی تقریباً معادلی در زبان انگلیسی ندارد.
  3. هر واژه‌ای را در درون‌متن یاد بگیرید تا با کاربرد دقیق واژه در زبان مقصد آشنا شوید. مطالعه واژه‌ها درون یک متن سبب می‌شود تا مغز رابطه‌ای منطقی و معنادار بین کلمات ایجاد کرده و آن‌ها را بهتر به خاطر بسپارد.
  4. تمام تلاش خود را به کار ببندید تا در کنار یادگیری خواندن نوشتن و صحبت کردن گوش دادن را نیز در خود تقویت کنید چراکه این مهارت در بسیاری از آموزشگاه‌ها و مؤسسات کمتر موردتوجه قرار می‌گیرد.
  5. زمان موضوعی حائز اهمیت است در طی فرآیند یادگیری همیشه زمانی را به یادگیری زبان اختصاص دهید. برای مثال 30 دقیقه در روز.
  6. هرگز نقش معلم و راهنما و متد تدریس ایشان را نادیده نگیرید روش تدریس صحیح می‌تواند انگیزه زبان‌آموز را برای یادگیری افزایش دهد.
    اگر بتوانیم زبان انگلیسی در همان پایه از تحصیل خود قوی کنیم و نکات دستوری و گرامر آن را یاد بگیریم مطمئناً در ادامه تحصیل و همین‌طور در رشته موردنظر موفق خواهیم بود.

از بحث‌هایی که شده می‌فهمیم که زبان انگلیسی تأثیر مستقیم در ادامه تحصیل وزندگی دارد و برای یادگیری هر چه‌بهتر این زبان باید تلاش کرد و مدارس و دانشگاه‌ها باید در این راه به دانش آموزان و دانشجویان کمک کنند تا با آموزش این زبان نحوه یادگیری بهتر گامی مؤثر در عرصه آموزش زبان انگلیسی برداشته شود همین‌طور خانواده‌ها با حمایت فرزندان خود و کلاس‌های موجود در این زمینه این زبان را در فرزندان خود تقویت نمایند.

مرتضی محمدیمشاهده نوشته ها

Avatar for مرتضی محمدی

مرتضی محمدی | فعال حوزه ارتباطات و روابط عمومی | روابط عمومی استراتژیک | Digital PR | داستان برند | روابط عمومی داده محور

دیدگاه ها غیر فعالند