تفاوت بین اداره امور عمومی (مدیریت دولتی) و سیاست‌گذاری عمومی

دلایل زیادی برای انتخاب شغل در بخش دولتی به‌جای دنیای تجارت وجود دارد. اغلب، افراد به سمت مشاغل عمومی یا غیرانتفاعی جذب می‌شوند، زیرا انجام این کار به آنها فرصتی می‌دهد تا کارهای خوبی انجام دهند و تغییراتی را برای بهترشدن و اثرگذاری اجتماعی انجام دهند.

تحصیل در دوره‌های مرتبط با مدیریت دولتی، دانشجویان را برای مدیریت آماده می‌کند، درحالی‌که مدرک رشته سیاست عمومی، دانشجویان را برای تجزیه‌وتحلیل سیاست‌ها و ارتقا این سیاست‌ها آماده می‌کند.

در این متن چهار تفاوت عمده بین یک کارشناسی‌ارشد سیاست عمومی (PUBLIC POLICY) و کارشناسی‌ارشد مدیریت دولتی (PUBLIC ADMINISTRATION) ارائه می‌شود:

سیاست عمومی در مقابل مدیریت دولتی

تمرکز بر یک موضوع، تمرکز بر موضوعات وسیع‌تر

یک متخصص سیاست عمومی بر یک چیز متمرکز است: سیاست (خط‌مشی). شما تمام جنبه‌های سیاست، از زیرساخت تا افکار عمومی را مطالعه خواهید کرد. این یک مدرک بسیار تخصصی است که تقریباً منحصراً مربوط به یک حوزه خاص است.

از سوی دیگر، مدرک مدیریت دولتی می‌تواند طیف گسترده‌ای از مهارت‌ها و دانش را به شما منتقل کند تا در حوزه‌های مختلف از آن بهره ببرید.

سیاست تحقیق و ارزیابی در مقابل مدیریت و اجرا

کار انجام شده توسط متخصصان خط‌مشی عمومی، کار انجام شده توسط مدیران دولتی را توجیه می‌کند، اما این دو مسیر شغلی با هم تفاوت دارند، از این منظر که یکی برای ایجاد خط‌مشی و دیگری برای اجرای آن کار می‌کند.

اگر به سمت قانون و آمار کشیده شده‌اید و به توسعه سیاست عمومی علاقه‌مند هستید، یک سیاست عمومی را در نظر بگیرید. اگر در عوض بیشتر به تجارت، مدیریت و مهارت‌های مرتبط علاقه دارید، اما ترجیح می‌دهید در بخش دولتی به‌جای خصوصی کار کنید، یک شغل در حوزه مدیریت دولتی ممکن است مناسب‌تر باشد.

کمی در مقابل کیفی

دانش‌آموزان در برنامه‌های PUBLIC POLICY داده‌هایی را جمع‌آوری و تجزیه‌وتحلیل می‌کنند که برای حل دقیق مسائل استفاده می‌کنند، و آن را برای افراد دارای تفکر تحلیلی مناسب‌تر می‌سازد. از سوی دیگر، دانشجویان مدیریت دولتی تمایل دارند در مشاغلی فارغ‌التحصیل شوند که به تعامل انسانی زیادی نیاز دارد، بنابراین اگر قصد دارید این مسیر شغلی را دنبال کنید، بهتر است مهارت‌های تعاملی و اجتماعی خوبی داشته باشید.

تجربه حرفه‌ای، اختیاری در مقابل الزامی

مدرک مدیریت دولتی بر پیشینه حرفه‌ای شما متکی است و می‌تواند برای انواع مختلف نقش‌های حرفه‌ای مورداستفاده قرار بگیرد، بنابراین معمولاً مستلزم آن است که قبلاً در مدیریت دولتی تجربه داشته باشید. اگر سیاست‌گذاری خط‌مشی عمومی برای شما جذاب است و فکر می‌کنید که نقاط قوت و علایق مناسبی برای تحصیل در این رشته دارید، احتمالاً در برنامه سیاست عمومی موفق خواهید بود، حتی اگر مدرک کارشناسی و تجربه حرفه‌ای شما با خط‌مشی عمومی مرتبط نباشد.

 

مرتضی محمدیمشاهده نوشته ها

Avatar for مرتضی محمدی

مرتضی محمدی | فعال حوزه ارتباطات و روابط عمومی | روابط عمومی استراتژیک | Digital PR | داستان برند | روابط عمومی داده محور

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *